KCHMPP

Klub chovateľov málopočetných plemien psov

Hrvatski ovčar

Štandard č. 277

Pôvod: Chorvátsko
Použitie: aj keď má mimoriadne vyvinutý pastiersky inštinkt, používa sa aj ako strážny pes.
Klasifikácia: ;
Dátum publikovania platného štandardu: 23. 6. 1969

Celkový vzhľad: veľkosťou je na spodej hranici strednej výšky. Základná farba je čierna, charakteristickým znakom je krátka srsť na hlave a končatinách.
Povaha: čulý, pozorný, skromný, ľahko sa cvičí.
Dôležité proporcie: dĺžka tela je asi o 10% väčšia ako výška v kohútiku, silueta je skoro štvorcová.
Hlava: je pomerne malá, klinovitého tvaru, dĺžka papule je k dĺžke temena v pomere 9:11, celková dĺžka hlavy je asi 20 cm.
Temeno: zužuje sa smerom k papuli, nadočnicové oblúky nie sú veľmi vyvinuté, líca sú zaoblené, celkovo je ale hlava suchá, čelová brázda nie je výrazná, pri pohľade zhora je lebka oválna, výbežok medzitemennej kosti môže byť výrazný.
Čelový sklon: málo výrazný.
Ňucháč: je vždy čierny, nepresahuje predný okraj papule.
Papuľa: suchá, chrbát nosa je z profilu rovný a leží pred temenom ako malý klin, spodná čeľusť je v správnom pomere k papuli, takže nie je špicatá ani tupá.
Chrup: dobre vyvinuté zuby, nožnicový zhryz, kliešte sa povoľujú, ale nie sú žiaduce, úplný chrup.
Pysky: sú tenké, napnuté a pružné, majú uzavretý kútik, viditeľné sliznice sú čierne.
Oči: gaštanovohnedé až čierne, stredne veľké, mandľového tvaru. Majú živý pohľad, os otvoru očí nie je šikmá, priliehavé viečka sú tmavo pigmentované.
Uši: trojuholníkové, polovztýčené alebo celkom vztýčené, stredne dlhé, nasadené mierne nabok. Vztýčené uši sú žiaduce, kupírovanie sa nepovoľuje.
Krk: v pomere k línii chrbta je krk šikmý, jeho línie prebiehajú rovno, je primerane dlhý, široký a svalnatý, dobre, ale nie príliš zaoblený. Koža je bez vrások, husto osrstená.
Telo
Kohútik: nevystupuje, prechod medzi krkom a chrbtom je pozvoľný a nezreteľný.
Chrbát: krátky, svalnatý.
Bedrá: krátke a svalnaté.
Kríže: stredne dlhé, mierne šikmé, svalnaté, pozoruhodne široké.
Hrudník: stredne dlhý, široký, hlboký, rebrá klenuté, predhrudie nie je veľmi výrazné, jeho profil prechádza do línie hrdla.
Brucho: mierne vtiahnuté. Vyplnené, pevné slabiny.
Chvost: primerane vysoko nasadený, s huňatou, dlhou srsťou, v pokoji spustený alebo nesený na úrovni chrbta, v strehu je zdvihnutý nad líniu chrbta. Niekedy sa šteňatá rodia bez chvosta alebo sa chvost kupíruje tak, že v dospelosti je dlhý do 4 cm.
Končatiny
Predné končatiny:
sú rovné a pri pohľade spredu paralelné, zauhlenie je dosť otvorené, čo spôsobuje skôr strmý postoj. Končatiny sú stredne dlhé a svalnaté, s ľahkými kosťami. Kĺby nadprstia sú suché a takmer nevystupujú, nadprstia nie sú celkom zvislé, predné labky sú malé a mierne podlhovasté, prsty sú zovreté, pazúriky čierne alebo sivé, vankúšiky pevné.
Zadné končatiny: uhly sú dosť otvorené, pri pohľade zozadu sú končatiny paralelné, predkolenia sú dosť dlhé, päty nízko spustené, primerane široké stehná sú svalnaté. Pätové kĺby sú suché, dobre vyvinuté a majú primerane otvorený uhol. Zadné labky: sa podobajú predným, ale sú dlhšie. Vlčie pazúriky sa odstraňujú.
Pohyb: najčastejší je klus, má byť priestranný.
Osrstenie: na chrbte je srsť 7 až 14 cm dlhá. Tvárová časť hlavy je pokrytá krátkou srsťou, na vonkajšej strane uší je srsť krátka, na vnútornej strane je dlhšia. Na zadnej strane predných končatín sú zástavy, zadné končatiny majú až po päty nohavice. Srsť je pomerne mäkká, zvlnená alebo kučeravá, ale nesmie byť ako vlna.
Farba: základná farba je čierna, niektoré biele znaky sú povolené, ale na hlave, tele a chvoste nesmú byť, na hrdle a zospodu na hrudníku sú prípustné. Biele znaky na prstoch alebo labkách sú povolené, ale nežiaduce. Biele punčošky zhoršujú známku.
Veľkosť: psy aj sučky od 40 do 50 cm.

Chyby: každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

  • každá iná farba ňucháča ako čierna,
  • chýbanie viac ako dvoch P1,
  • podhryz alebo predhryz,
  • svetlé oči alebo albinizmus,
  • ovisnuté uši,
  • vlnovitá alebo príliš dlhá srsť,
  • dlhá srsť na tvári,
  • biele znaky na hlave tele alebo chvoste,
  • veľkosť nad 50 alebo pod 40 cm.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.