KCHMPP

Klub chovateľov málopočetných plemien psov

Pôvod: Holandsko Použitie: ovčiarsky pes

Klasifikácia: 1. skupina – ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych); 1. sekcia – ovčiarske psy, so skúškou

Dátum publikovania platného štandardu: 2. 2. 1990

Celkový vzhľad: stredne veľký, stredne ťažký, svalnatý pes mocnej stavby a dobrých proporcií. Inteligentný výraz, živý temperament.

Povaha a správanie: oddaný, poslušný, ovládateľný, ostražitý, pracovitý, verný a spoľahlivý, nebojácny, vytrvalý, stále pozorný, aktívny, s vlastnosťami pravého ovčiarskeho psa.

Veľkosť, miery: dĺžka tela je ku kohútikovej výške v pomere 10:9. Psy sú vysoké v kohútiku 57–62 cm a suky 55–60 cm.

Osrstenie: vyskytujú sa tri varianty: krátkosrstý, dlhosrstý a drsnosrstý.

Pohyb: plynulý, pružný, prirodzený, nesmie byť meravý a strnulý, ale ani nadnášajúci alebo príliš priestranný.

Hlava: primerane veľká k telesnej stavbe, skôr podlhovastá, nemá byť masívna. Je suchá, bez vrások. Papuľa je trocha dlhšia ako ploché temeno. Chrbát nosa je rovný a paralelný s temenom. Čelový sklon málo výrazný. Pysky dobre priliehajú. Drsnosrstý variant má hlavu zdanlivo hranatejšiu, ale je to iba optický klam

Uši: skôr malé ako veľké. V strehu vzpriamené, otočené dopredu. Vysoko nasadené. Nie sú lyžicovitého tvaru.

Oči: tmavé, stredne veľké, mandľového tvaru, nie okrúhle, mierne šikmé.
Ňucháč: vždy čierny.

Chrup: mohutný a pravidelný. Pri zavretej papuli rezáky hornej čeluste dosahujú tesne pred spodné, tzv. nožnicový zhryz.

Krk: vyžaduje sa nie príliš krátky, suchý krk bez laloka, ktorý plynule prechádza do hornej línie tela.

Trup: silné, mierne klenuté rebrá, hrudník hlboký, ale nie úzky. Spodná línia hrudníka plynule prechádza do línie brucha. Chrbát je krátky, rovný a silný. Bedrá sú mocné, nemajú byť dlhé ani úzke. Kríže nesmú byť krátke ani klesajúce.

Predné končatiny: silné, svalnaté, zvislé, so solídnymi kosťami. Prechádzajú do rovných, ale pružných nadprstí. Lopatky priliehajú k hrudníku a sú šikmé. Ramená sú správne dlhé.

Zadné končatiny: takisto silné, svalnaté, s mocnými kosťami. Kolená sú primerane zauhlené, čo zabráni prehnanému zošikmeniu stehenných kostí. Aj päty majú byť primerane zauhlené tak, aby sa zvislé podpätia nachádzali pod sedacími hrbolcami. Bez vlčích pazúrikov.

Labky: prsty tesne pri sebe, klenuté tak, aby neboli dlhé. Pazúriky čierne. Vankúšiky hrubé a tmavé.

Chvost: v pokoji rovný alebo spustený v miernom oblúku, dosahuje po päty. V pohybe je elegantne nesený, ale nie do strán alebo stočený.

Zvláštnosti troch variantov osrstenia:

Krátkosrstý: žiaduca je tvrdá, nie príliš krátka srsť po celom tele, hustá podsada. Golier, nohavice a zástava na chvoste musia byť zreteľné.
Farba: viac alebo menej zreteľne pásikavá na hnedom (zlatopásikavý), alebo sivom podklade (striebornopásikavý). Pásiky sú na celom tele, aj na golieri, nohaviciach a chvoste. Priveľa čiernej krycej srsti sa pokladá za chybu. Uprednostňuje sa čierna maska.

Dlhosrstý: na celom tele dlhá, hladká, priliehavá srsť, na dotyk tvrdá, bez kučier a vĺn, s bohatou podsadou. Na hlave, ušiach, labkách a zadných končatinách od piat nadol je srsť krátka a hustá. Na zadnej strane predných končatín sú zástavy dobre vyvinuté, smerom nadol sa skracujú. Chvost je dookola bohato osrstený. Na ušiach nie sú strapce.
Farba: ako krátkosrstý.

Drsnosrstý: na celom tele okrem hlavy hustá tvrdá huňatá srsť, hustá podsada. Srsť musí byť dobre uzavretá. Pysky a brada dobre osrstené (fúzy a brada). Srsť nemá byť mäkká a má odstávať. Drsné, odstávajúce obočie. Na lebke a lícach je srsti menej. Chvost je dookola bohato osrstený. Žiaduce sú huňaté nohavice.
Farba: sivomodrá, korenie a soľ, strieborná a zlatá pásikavá. Pri drsnosrstom variante sú pásiky v krycej srsti menej viditeľné.

Chyby: 

  • priveľa bielej na hrudi a prsiach,
  • biele škvrny inde na tele,
  • ňucháč iný ako čierny,
  • uši ovisnuté alebo lyžicového tvaru,
  • chybná farba alebo znaky,
  • priveľa čiernej krycej srsti,
  • predhryz alebo podhryz,
  • kupírované uši alebo chvost,
  • skrútený chvost.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené do mieška.