KCHMPP

Klub chovateľov málopočetných plemien psov

Založenie Klubu chovateľov málopočetných plemien psov (ďalej len KCHMPP) na Slovensku siaha do 70-tich rokoch 20 storočia. Presný dátum založenia nie je známy.

Klub založil pravdepodobne v roku 1990 pán Rudolf Prieložný z Bratislavy. Bol registrovaný v Slovenskom kynologickom zväze. Dokumenty, ktoré sa zachovali sú len od roku 1994. V tom čase bola predsedkyňou klubu pani Jiřina Straková z Bratislavy. V roku 1995 sa predsedom stáva pán Jozef Vajcík z Klačna (majiteľ známej chovateľskej stanice plemena Čínsky chocholatý pes).

Na členskej schôdzi klubu dňa 24.6.1995 v Podunajských Biskupiciach sa členské schôdza nedohodla na prestupe klubu do Slovenskej kynologickej jednoty (ďalej len SKJ), ktorá bola FCI uznaná ako strešná kynologická organizácia. Nakoľko boli problémy s uznávaním platnosti preukazov pôvodu vydaných SKZ dňa 13.2.1997 predseda klubu pán Jozef Vajcík za podpory ostatných členov výboru (podpredsedu p. Ján Rakovský, tajomníka p. Dušan Kuriš, pokladníčky p. Edita Vajcíková a člena výboru p. Jiří Zelený) požiadal o vstup do SKJ.

Dňa 27.11.1997 Valné zhromaždenie SKJ prijalo KCHMPP za riadneho člena. V roku 1998 začína klub organizovať prvú klubovú výstavu. Odvtedy klub organizuje samostatne klubové výstavy 2x ročne (jarnú a jesennú). Po náhlej smrti pána Jozefa Vajcíka sa 31.5.1999 predsedom klubu stáva pán Dušan Kuriš z Ráztočna.

Klub zastrešuje plemená, ktorých je na Slovensku málo a zatiaľ nemajú svoj vlastný klub. Niektoré plemená zostávajú v klube pomerne krátky čas a postupne zakladajú samostatné kluby. Od svojho vzniku prešlo klubom množstvo plemien, ktoré už dnes majú svoj samostatný klub a úspešné reprezentujú Slovenskú kynológiu.

Rok 1996 – vytvorili samostatné kluby plemená Flanderský bouvier, Americko-kanadský biely ovčiak.

Rok 1997
– vytvorili samostatné kluby plemená Nemecký špic a Kanaánsky pes, Lhasa apso a Tibetský španiel, Chow-chow a do Slovenského klubu severských a japonských plemien odišlo plemeno Šiba inu.

Rok 1998
– vytvorili samostatné kluby plemená Nemecká doga, Šarplaninský ovčiak, Landsser, Hovawart. Plemená Francúzky bišon, Coton de Tuleár, Havanský psík, Bolonský psík a Levíček založili spoločne Bischon klub. Argentínska doga, Tibetská doga, Bulmastif, Anglický mastif, Brazílska fila založili Klub molossov, taktiež odchádzajú plemená Čivava, Šeltia, Bearded kólia a Presa Canario.

Rok 1999
– vytvorilo samostatný klub plemeno Malý hladkosrstý pinč.

Rok 2000
– odchádza do SPZ plemeno Basenji.

Rok 2003
– zakladá sa Moloss club a odchádzajú nám všetky plemená II. FCI skupiny: Neapolský mastin, Bordeauxská doga, Pyrenejský horský pes, Španielsky mastin, Anatolský pastiersky pes, Pyrenejský mastin, Tosa inu.

Rok 2004
– odchádza do SPZ plemeno Taliansky spinone.

Rok 2006
– vytvorilo samostatný klub plemeno Čínsky chocholatý pes.

Rok 2011
– zaniká plemeno Turkménsky Alabaj.

Rok 2013
– odchádza do Slovenského klubu azijských a ruských ovčiakov plemeno Moskovský strážny pes.

Rok 2024 – plemená Austrálsky ovčiak a Miniatúrny americký ovčiak vytvorili samostatné kluby.

Plemená z nášho klubu nielen odchádzajú, ale aj prichádzajú. Ide o nové plemená dovezené na Slovensko

V súčasnosti klub zastrešuje tieto plemená

Ardénsky bouvier

Šiperka

Thajský Ridžbek

Východoeurópsky ovčiak

Rok 1998 – pricháza plemeno Japonský španiel, Pražský krysařík.
Rok 2001 – pricháza plemeno Louisiánsky leopardí pes, Mexický naháč.
Rok 2002 – pricháza plemeno Chodský pes.
Rok 2005 – pricháza plemeno Austrálsky dobytkársky pes, Šiperka.
Rok 2008 – pricháza plemeno Eurázier, Holandský ovčiak, Austrálsky ovčiak a Katalánsky ovčiak.
Rok 2009 – pricháza plemeno Austrálska Kelpie, Turkménsky Alabaj a Ruský toy.
Rok 2012 – pricháza plemeno Český horský pes, Holandský pastiersky pes a Chorvátsky ovčiak.
Rok 2013 – pricháza z klubu Rhodézskych ridžbekov plemeno Thajský ridžbek.
Rok 2014 – pricháza plemeno Saarlooský ovčiak, Portugalský ovčiarsky pes.
Rok 2016 – pricháza z klubu Špicovitých plemien Kanaánsky pes a Japonský špic.
Rok 2017 – pricháza plemeno Biewer yorkshire terrier, Východoeurópsky ovčiak.
Rok 2019 – pricháza plemeno Miniatúrny americký ovčiak.
Rok 2021 – pricházajú plemená Pikardský ovčiak a Maremánsko-abruzský ovčiarsky pes.
Rok 2022 – pricházaú plemená Pudlí pes viacfarebný.
Rok 2023 – pricháza plemeno Gos rater Valencià.
Rok 2024 – pricháza plemeno Islandský ovčiak.