KCHMPP

Klub chovateľov málopočetných plemien psov

Vážení chovatelia a majitelia plemena pražský krysařík,

dávame do Vašej pozornosti aktuálny štandard pražského krysaříka tak, ako je prezentovaný na webe KPPPK, čo by garanta FCI pre štandardy plemien. Viac nájdete TU .

 

Porovnanie plemien

Určite to nie je iba moja skúsenosť a určite mi dajú za pravdu mnohí chovatelia, majitelia a vystavovatelia pražského krysaříka, že je časté, že diváci na výstavách , ale aj náhodní okoloidúci na ulici , vidiac malého psa na vôdzke, či v náručí človeka, potom zvlášť malé deti a po nich maminy, nadšene konštatujú: „Aha, čivava..!“ Nespočítam, koľkokrát som toto radostné vyhlásenie opravila, koľkokrát som musela konštatovať, že nie každý malý pes čivava je, vždy trpezlivo, lebo si myslím, že len trpezlivou propagáciou sa dá dostať do povedomia ľudí správny obraz plemena. Podstatné zostáva, aby sa pražský krysařík rozvíjal vo svojom typickom vzhľade a rozdiely od ostatných plemien boli zachované a upevnené v plemennom type v ďalších generáciách. Porovnanie plemien sa už predčasom v ktoromsi kynologickom časopise objavilo, ale bolo to len porovnanie s trpasličím pinčom. Preto zverejňujeme tabuľku takejto „porovnávačky“, aby každý, kto sem nahliadne pri hľadaní informácií o svojom vyvolenom plemene „dostal do oka“ tie správne parametre.

Tabuľku poskytla Ing. Zuzana Horáková, HPCH KPPPK

porovnanie_plemien

 

Farebné varianty pražského krysaříka

Keďže sa viackrát stalo, že sme na výstavách boli oslovení s otázkami na možné farebné variácie pražského krysaříka a keďže sme presvedčení, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, prinášame fotografie zvierat v možných farebných typoch. Pre úplnosť informácie treba ešte podotknúť, že v krajine pôvodu plemena, Českej republike, sa na výstavách prezentujú zvieratá v triedach oddelene nielen podľa pohlavia, ale aj podľa farieb, a to čierne s pálením a ostatné farby. Od roku 2015 sa aj v  SR pražský krysařík posudzuje podľa farieb, čierny s pálením a ostatné farby.

farebne_razy

 

Ako má vyzerať pražský krysařík

Pre začínajúcich aj pokročilých chovateľov a majiteľov pražského krysaříka prinášame so súhlasom autorky, pani Simeony Krečev, CHS CHIJAKAS-Black Original, niekoľko portrétov predstaviteľov tohto úžasného plemena.

ako_ma_vyzerat