KCHMPP

Klub chovateľov málopočetných plemien psov

Trochu histórie

Pudel viacfarebný nie je žiadny nový módny výstrelok, ako si mnohí myslia. Takto sfarbené pudle sa totiž bežne vyskytovali už v dávnych dobách, čo dokazujú mnohé kresby, maľby, ako aj písomné záznamy z 18. a 19. storočia. Ešte pred rokom 1900 boli viacfarebné pudle veľmi rozšírené a mnohé publikácie ich používali ako vzor krásneho jedinca plemena pudel.

Začiatkom 20. storočia sa však stali viacfarební pudli nemoderní a veľa chovateľov začalo preferovať jednofarebné. Vo Veľkej Británii a vo Francúzku vylúčili viacfarebné pudle z chovu a označili ich ako neštandardné. Tento trend nasledovali aj v USA.

Napriek nepriazni väčšiny chovateľov, zostalo niekoľko nadšencov, ktorí si priali tieto viacfarebné pudle zachovať. V súčasnosti popularita viacfarebných pudlov znovu rastie a stále pribúda viac obdivovateľov a nadšencov, aj keď v jeho domovine „Francúzku“ niektorí chovatelia a priaznivci pudlov tvrdia, že s pudlom nemá nič spoločného a viacfarebný pudel nie je pudel. Francúzko, ako krajina pôvodu tohto plemena viacfarebné pudle neuznáva.

Pudel viacfarebný, ak je jeho srsť pravidelne udržiavaná, je skutočne krásny pes s impozantným vzhľadom. Vyskytuje sa v štyroch veľkostiach: veľký, stredný trpasličí a toy. V súčasnosti sú povolené dva farebné varianty: biela s čiernymi škvrnami – harlekýn (60% bielej, 40% čiernej) a čierna s pálením (80% čiernej, 20% pálenej farby).

Pudel sa v podstate môže narodiť v akýchkoľvek farbách. Existujú pudle hnedobiele, hnedé s pálením, sobolie a ďalšie. Tieto farby však nie so v rámci krajín FCI povolené.

Chovu viacfarebných pudlov sa najviac venujú v USA, kde je u tohto plemena povolené akékoľvek sfarbenie, okrem merle (toto sfarbenie srsti je charakteristické prítomnosťou škvŕn zriedenej základnej farby v kombinácii miestami plnej pigmentácie).

Je však dôležité všimnúť si, že sú známe prípady, keď sa dvom jednofarebným pudlom narodili viacfarebné. Navyše DNA testy u viacfarebných pudlov preukázali, že ide o pravé pudle.

Pudel viacfarebný sa povahovo, ani stavbou tela nijako nelíši od jednofarebného.

U pudlov ako takých, je možný výskyt ochorení, ako sú dysplázia bedrových, lakťových kĺbov, luxácia pately, alebo degenerácia očnej sietnice. Jedince, ktoré chcú byť zaradené do chovu musia však absolvovať vyšetrenia na tieto ochorenia a do chovu sú zaradené len zdravé jedince. V súčasnosti sa dá vďaka genetickým testom mnohým ochorenia predísť.

Starostlivosť o srsť pudla viacfarebného môže byť niekedy náročná. Dôvodom často býva rôzna kvalita srsti čiernej a bielej farby. Nakoľko toto plemeno patrí do skupiny neuznaných plemien FCI, v mnohých líniách nie je kvalita srsti ustálená ako u jednofarebných pudlov. U pudlov existuje mnoho strihov srsti a je len na majiteľovi, ktorý mu bude vyhovovať.

Zaujímavosť: prvé viacfarebné pudle priviezla do bývalého Československa pani Ivana Buková v roku 1989 a 1990. V roku 1991 odchovala prvý vrh v CHS „Buky CZ“. Išlo o trpasličie pudle vo farbe čierna s pálením.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/vicebarevny-pudl-plemeno-chov-pece.A180517_131937_hobby-mazlicci_bma

Od 1.1.2019  prezídiu UKK schválilo a prijalo oficiálny názov pre dané plemeno „Pudlí pes viacfarebný“ .


Pudlí  pes  viacfarebný

KLASIFIKÁCIA: Skupina 9 – spoločenské plemená

KRÁTKY HISTORICKÝ PREHĽAD: Toto plemeno získalo svoj vzhľad od pudla, z ktorého vzniklo. Je nutné pripomenúť, že štandard pre plemeno pudel vždy zdôrazňuje, že pudel musí byť jednofarebný. Chovatelia PPV produkovali viacfarebné jedince okrem iného predovšetkým z pudlov. Títo psi, ktorí sú vo vzhľade podobní pudlom, nemohli byť registrovaní v plemennej knihe ako pudle, pretože viacfarební jedinci sú z tohto plemena vylučovaní. Selekciou boli zámerne upevňované nové farby srsti. V type je viacfarebný kučeravý pes stredných proporcií. Jeho hlava nie je taká jemná ako u pudla.

CELKOVÝ VZHĽAD: Bystrý a ostražitý pes. Dobre stavaný so silnou kostrou, srsť prirodzene kučeravá alebo šnúrová, viacfarebná.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE:

Dĺžka papule je približne 9/10 dĺžky temena.
Dĺžka trupu je o niečo väčšia ako výška v kohútiku.

Výška v kohútiku je približne rovnaká ako výška v zadku.

Výška lakťov je 5/9 výšky v kohútiku.

POVAHA/TEMPERAMENT: Verný a oddaný svojmu majiteľovi, schopný sa naučiť mnoho povelov a je použiteľný pri rôznych aktivitách. Táto prispôsobivosť z neho robí príjemného a družného spoločníka.

HLAVA: V súlade so statným telom. Hlava musí byť pomerne masívna; štíhla hlava je nežiaduce. Jej vzhľad je napriek tomu elegantný.

MOZGOVÁ ČASŤ:

Jej šírka je trochu menšia ako polovica celkovej dĺžky hlavy. Pri pohľade zhora je oválna a pri pohľade zboku mierne klenutá. Osi temena a ňufáka sú mierne rozbiehavé. Nadočnicové oblúky sú výrazné a kryté dlhou srsťou.

Čelná ryha: Široká medzi očami, zužuje sa smerom k tylu, tylový hrboľ veľmi výrazný. Pri miniatúrnom ráze môže byť menej výrazný.

Stop: Len málo výrazný, ale nesmie chýbať.

Tvárová časť:

Nosná huba: Vyvinutá, predná hrana huby zvislá, nozdry musia byť dobre otvorené. Perfektne pigmentovaná.

Tlama: Silná, nosný chrbát úplne rovný. Dĺžka papule je približne 9/10 dĺžky temena. Spodný profil papule je tvorený čeľusťou, nie okrajom horných pyskov. Vetvy dolnej čeľuste sú takmer rovnobežné.

Pysky: Stredne vyvinuté, skôr tesne priľahlé, stredne masívne s hornými pyskami priloženými na spodných bez toho, že by cez ne viseli. Musí byť dobre pigmentované. Kútiky papule nesmú byť výrazné.

Čeľuste/Zuby: Kompletný nožnicový zhryz. Zuby silné.

Líca: Jarmové oblúky pomerne výrazné. Vystupujúce, kostnaté, jasne viditeľné pod kožou.

Oči: Bystrý výraz, uložené v úrovni stopu, mierne šikmé. Mandľového tvaru. Čierne alebo tmavo hnedé.

Očné viečka: Očné viečka by mali byť tmavo, čierno alebo hnedo, pigmentované.

Uši: Pomerne dlhé so silnou chrupavkou, ležiace pozdĺž líc, nasadené na predĺženie línie idúce z konca nosnej huby a prechádzajúce pod vonkajším kútikom oka. Ploché, pod nasadením sa rozširujú, zaoblené na špičkách, kryté veľmi dlhou zvlnenou srsťou. Boltce by pri natiahnutí dole mali ideálne dosahovať k ústnym kútikom.

Krk: Silný, za zátylkom mierne klenutý, strednej dĺžky a proporčnej. Hlava je nesená vysoko a hrdo. Na priereze oválny, bez laloka. Dĺžka krku je o niečo menšia ako dĺžka hlavy.

Trup: Proporčné. Mierne dlhšia, než je výška v kohútiku.

Kohútik: Stredne výrazný.

Chrbát: pevný; silná a pevná horná línia. Výška v kohútiku je približne rovnaká ako výška od najvyššieho bodu zadku k zemi.

Bedrá: Silné a pevné.

Zadok: Zaoblený, ale nie klesajúci.

Predhrudie: Výbežok prsnej kosti by mal byť menej výrazný a posadený pomerne vysoko.

Hrudník: Dosahuje k lakťom; jeho šírka sa rovná 2/3 jeho hĺbky. Na priereze oválny, široký v hornej chrbtovej časti.

Spodná línia a brucho: Vtiahnuté, ale nie prehnane.

Chvost: Pomerne vysoko nasadený na úrovni línie bedier, rovno nesený – ideálne v polohe „desať minút po deviatej“ k hornej línii trupu. Pokiaľ nie je chvost nesený rovno, má byť jeho špička nesená maximálne do bodu „desať minút do desať“ k hornej línii trupu.

KONČATINY:

HRUDNÉ KONČATINY: Úplne rovné a rovnobežné, dobre osvalené s dobrými kosťami. Vzdialenosť od lakťov k zemi je mierne väčšia ako polovica výšky v kohútiku.

Plece: Šikmé, svalnaté. Lopatky zvierajú s nadlaktím uhol približne 110°.

Ramená: Dĺžka ramena sa rovná dĺžke lopatky.

Zápästie: V jednej línii s predlaktím.

Nadprstia: Silná a pri pohľade zboku takmer kolmá.

Predné labky: Stabilné, tvoriace kratší ovál. Prsty dobre klenuté a pevne zovreté. Vankúšiky pevné a objemné. Pazúriky tmavé.

PANVOVÉ KONČATINY: Pri pohľade zozadu rovnobežné; svaly vyvinuté a veľmi viditeľné. Päty pomerne dobre zauhlené. Uhly panvy so stehennými kosťami, kolien a členok by mali byť výrazné.

Stehná: Dobre tvarovaná s atletickými svalmi.

Priehlavky: Pomerne krátke, kolmé.

Zadné labky: Zhodné s prednými.

POHYB: Pružný, energický a živý.

KOŽA: Pružná, nie voľná, pigmentovaná v súlade s farbou srsti.

OSRSTENIE:

KVALITA SRSTI:

Kučeravá: Bohatá srsť veľmi kučeravá, pružná a odolná voči tlaku ruky. Mala by byť silná, hustá, rovnakej dĺžky, tvoriaca kadere. Musí byť možné posúdiť kvalitu srsti, to znamená, že pes nesmie byť celý krátko ostrihaný. Na výstavu môže byť pes predvedený buď v prirodzenom osrstení, alebo upravený, ale v tomto prípade bude akceptovaný iba oficiálny strih pudlov. Nie je prípustné farbenie srsti alebo vlasové doplnky.

Farba srsti: Strakoše, dve farby

Prevaha bielej farby, farebné škvrny nepravidelne rozmiestnené:

* Čierna a biela.

* Modrá/sivá a biela.

* Plavá a biela.

* Červená a biela.

* Hnedá a biela.

(Niektoré škvrny sa môžu objaviť na bielych plochách končatín alebo trupu.)

Prevaha farebnej srsti s bielymi plochami na končatinách, predhrudie a niekedy biela maska a/alebo biela špička chvosta (jedinci plášťovo sfarbenie)

* Hnedá chrbát. 

* Čierny chrbát.

Jedinci s trieslovým sfarbením srsti (Prevaha jednej farby s jasne vyznačenými čistými trieslovými rôzne sýtymi znakmi):

* Hnedá s trieslovými znakmi.

* Čierna s trieslovými znakmi.

* Trikolórne: čierna, biela a trieslové znaky. Trieslové znaky musia byť prinajmenšom na obočí a okolo pohlavných orgánov.

Požadované trieslové znaky:

* Nad každým okom.

* Na lícach.

* Na stranách papule.

* Na konci každej končatiny a jej vnútornej strane.

* Na predhrudí.

* Okolo pohlavných orgánov.

Trieslové znaky nesmú mať čierne tieňovanie alebo byť príliš svetlé. Akékoľvek biele škvrny na trieslových plochách sú krajne nežiaduce.

Ostatní viacfarební jedinci:

* Žíhanie a bieli.

* Žíhanie.

VEĽKOSŤ: V každom prípade musí byť viditeľný rozdiel medzi pohlaviami.

TOY: výška 24 – 28 cm (tolerancia -1 cm).

TRPASLIČÍ: výška nad 28 – 35 cm.

STREDNÝ: výška nad 35 cm – 45 cm.

VEĽKÝ (tiež kráľovský): výška nad 45 cm – 65 cm (tolerancia + 2 cm).

CHYBY:

Každá odchýlka od predošlých bodov by mala byť považovaná za chybu a má byť penalizovaná podľa svojej závažnosti

VÁŽNE CHYBY:

Konkrétne chyby typu:

* Oči príliš veľké a okrúhle, alebo zapadnuté, nie dostatočne tmavé.

* Uši nedosahujúce ku kútikom papule.

* Celkovo slabý alebo špicatý ňufák.

* Klenutý nosový chrbát.

* Kaprí alebo prednesený chrbát.

* Chvost príliš nízko nasadený.

* Klesajúci zadok.

* Panvové končatiny príliš strmé alebo preuhlené.

* Plochý alebo viazaný chod.

Srsť:

* Riedka, mäkká alebo hrubá srsť.

* Sfarbenie neuvádzané štandardom.

* Trieslové znaky nerovnomerne rozmiestnené, príliš svetlé alebo s čiernym tieňovaním.

* Príliš veľa farebných škvŕn v bielej farbe.

* Čiastočná depigmentácia nosnej huby.

Chrup:

*Absencia dvoch P2.

VYLUČUJÚCE CHYBY:

Celkový vzhľad:

* Netypickosť, predovšetkým hlavy.

* Kohútiková výška presahujúca 67 cm pre veľký ráz a nižšia ako 23 cm pri miniatúrnom.

Konkrétne chyby typu:

* Chýbanie chvosta alebo prirodzene krátky chvost.

* Paspáry alebo dôkaz paspárov na zadných končatinách.

* Jedinec vykazujúci znaky nanizmu, jablkovitá mozgová časť, chýbanie tylového hrbolčeka, veľmi výrazný stop, vystúpené oči, papuľa príliš krátka so zdvihnutou nosnou hubou.

* Čelná ryha prakticky neexistujúca.

* Veľmi slabá kostra.

* Úplne stočený chvost.

Osrstenie:

* Jedinci so srsťou, ktorá nie je ani škvrnitá, ani viacfarebná.

* Jedinci s jednofarebnou srsťou s ojedinelým izolovaným farebným znakom.

* Neharmonické rozprestretie farieb na hlave.

* Biela škvrna okolo jedného oka.

* Biele škvrny okolo oboch očí.

* Úplne nepigmentovaná nosná huba.

* Každé sfarbenie srsti neuvádzané štandardom.

Chrup: Podhryz alebo predhryz.

* Každé chybné postavenie zubov, ktoré môže poraniť psa. Napríklad dolné očné zuby smerujúce kolmo do horného poschodia.

* Chýbanie jedného rezáku, jedného špičáku alebo jedného zubu (horný P, dolný M – potrebný na žuvanie mäsa). Chýbanie jedného P3 alebo P4. Chýbanie troch alebo viacerých premolárov (s výnimkou P1).

Povaha: Agresivita alebo prehnaná bojazlivosť.

Každý jedinec jasne vykazujúci fyzické abnormality alebo agresívne či nebezpečné správanie bude diskvalifikovaný.

Iba funkčne a klinicky zdraví jedinci so znakmi typickými pre plemeno môžu byť použitie na chov.

Poznámka: Psy samce musia mať dva viditeľne normálne vyvinuté semenníky plne zostúpené v miešku.